polish youth

Dajcie nam cieszyć się niepodległością! Dajcie nam cieszyć się niepodległością! 19.11.2007, 08:28
11 Listopada to data symboliczna, przyjęta w II Rzeczypospolitej jako znak odrodzenia polskiej państwowości, jako dzień nowej suwerenności, święto narodowe i państwowe. Sejm, w Polsce wolnej od komunistycznego zniewolenia, nawiązał do tej tradycji - o której Polacy pamiętali w najtrudniejszych chwilach swoich dziejów - i ustanowił dzień 11 listopada Narodowym Świętem Niepodległości.

Działacze Młodzieży Wszechpolskiej Okręgu Lubelskiego pamiętając o tej dacie, uczcili 89 rocznicę Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Uroczystości rozpoczęła msza święta w intencji ojczyzny w lubelskiej archikatedrze.
Ceremonialnym marszem zebrani w katedrze przenieśli obchody na plac Litewski. Tam po odczytaniu apelu poległych, jako pierwszy swoją wiązankę pod pomnikiem złożył pułkownik Janusz Stroński, kawaler Orderu Virtuti Militari. Nasza delegacja na czele z kol. prezesem Pawłem Żmudą tradycyjnie złożyła wieniec pod pomnikiem Nieznanego Żołnierza.

Włodarze miasta i regionu od lat serwują nam ten sam sztywny rytuał, pozbawiony odrobiny miejsca na osobiste przeżycie najważniejszego dla Polaków święta. Jak co roku największą atrakcją była defilada orkiestry wojskowej, policji, wojska, straży miejskiej i przejazd kawalerii, którą mieszkańcy nagrodzili gorącymi brawami. Narodowe Święto Niepodległości, przypada na czas i porę roku pełną głębokiej refleksji i zadumy nad tymi, którzy odeszli, a którzy odcisnęli swój głęboki ślad w życiu narodu, a także w życiu każdego z nas. Jest coś symbolicznego w tym, że właśnie listopad stał się miesiącem, w którym Polska odzyskała suwerenność, i miesiącem, w którym obchodzi Święto Niepodległości. Symbolika tego czasu wyraża, jak bardzo trudna była droga do Niepodległej, jak wiele kosztowała cierpienia, walki, determinacji i wysiłku pokoleń, które szły tą drogą w dwu minionych stuleciach. Czy dzień ten zasługuje na monotonność i bez emocjonalność? Dajcie nam cieszyć się niepodległością!

Żmija

komentarzy [0]


Twój komentarz może być pierwszy!!!