polish youth

Austriacy zobaczą Wszechpolaków - Słowo podlasia - 08.03.2005

W minioną sobotę do Białej Podlaskiej przyjechała ekipa publicznej telewizji austriackiej ORF. - Zbieramy materiał do programu poświęconemu polskim wartościom po 15 latach przemian ustrojowych - wyjaśniła Joana Radzyner, od 25 lat korespondentka ORF na Europę Środkową. - A ponieważ Polska to nie tylko Warszawa, chcemy pokazać czym żyje społeczeństwo, zwłaszcza młodzież w mniejszych miejscowościach - dodaje. Dlatego wybór padł na przygraniczną Białą Podlaską, miasto z dużym bezrobociem, brakiem alternatyw dla młodych ludzi, miasto kontrastów. Dość niezwykły jest widok anteny satelitarnej wystającej z drewnianej, rozsypującej się chałupy. A na pytanie, czy Austriaków aż tak bardzo to interesuje, odpowiedziała twierdząco.

Austriaccy dziennikarze w Białej spotkali się z Młodzieżą Wszechpolską oraz kołem Radia Maryja przy kościele św. Antoniego. - Młodzież Wszechpolska poprzez wyznawanie narodowych wartości na Zachodzie postrzegana jest nawet jako formacja neonazistowska - powiedziała Hanna Kassyanowicz-Pawłowicz, polska współpracowniczka ORF. - Takim m.in. programem chcemy zmienić te błędne stereotypy. W przypadku Radia Maryja interesuje nas fenomen i siła tej rozgłośni. To niespotykane zjawisko.

Dziennikarki interesowały się motywami, dla których członkowie Młodzieży Wszechpolskiej wstąpili do tej właśnie organizacji.

Jaki więc obraz Polski zobaczą już niedługo austriaccy telewidzowie? Zobaczą młodych ludzi, którzy mówią o szansie rozwoju, o formacji, która pomaga im rozwinąć skrzydła, o alternatywie dla zatracania się we współczesnej cywilizacji pozbawionej głębszych wartości. Z pewnością usłyszą słowa wypowiedziane przez Przemysława Andrejuka, szefa bialskiej LPR o świecie innych wartości, o wychowaniu młodego pokolenia w duchu narodowym i katolickim.

J. Radzyner poruszyła temat niechęci Wszechpolaków do Unii Europejskiej. W odpowiedzi usłyszała, że na pierwszym miejscu jest Bóg, na drugim Ojczyzna, a na trzecim inne organizacje, a Młodzież Wszechpolska jest za Europą ojczyzn.

Rozmowa nie mogła ominąć tematu polskiego katolicyzmu. J. Radzyner próbowała dowiedzieć się kto atakuje polski Kościół, skoro 99 proc. Polaków deklaruje się jako katolicy. P. Andrejuk odpowiedział, że 1 procent (tutaj padły m.in. nazwy mediów deklarujących się jako antyklerykalne) potrafi się zorganizować i prowadzić ofensywną kampanię przeciw większościom.

Po nakręceniu materiału austriaccy dziennikarze byli bardzo zadowoleni. I chyba zaskoczeni-zorganizowaniem i dynamicznym rozwojem organizacji, zarówno Młodzieży Wszechpolskiej, jak i Radia Maryja.